İşitme Cihazı Pili Ömrü Nasıl Uzatılır

İşitme cihazları her elektronik cihazda olduğu gibi pil ile çalışmaktadır. Kullanılan bu piller belirli bir süre kullanım imkanı sağladığı için bu sürenin sonunda değiştirilmesi gerekmektedir. İşitme cihazı gibi hayati önem taşıyan bir cihazın kullanımı sırasında pilin boşalmasından dolayı yaşanabilecek aksaklık oldukça büyük bir sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bundan dolayı kullanılan pillerin ömürlerinin uzatılmaya çalışılması ve sürekli olarak yanınızda bir adet yedek işitme cihazı pili bulundurmanız yaşanan sorunun daha da büyümesinin önüne geçecektir.

Standart olarak kullanılan bir pil 3 ile 22 gün arasında bir ömre sahipti. Bu süreye kullanım yoğunluğu ve kullanılan pilin kalitesi de doğrudan etki ettiği için tam bir gün belirlemem mümkün değildir. İşitme cihazını kullanırken pilin bitmesine çok az bir süre kala kısık bir bip sesi duyacaksınız. Bu sesi duyduğunuzda hemen pili değiştirmeniz gerekmektedir.

Yanınızda taşıdığınız yedek pili hızlı bir şekilde işitme cihazına yerleştirdikten sonra günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tabi bu yedek pillerin boşalmasını engellemek için onları bozuk paralardan, anahtarlardan ya da benzeri diğer metal unsurlardan uzak tutmanız gerekmektedir.

Alacağınız pilin mutlaka pakette olmasına dikkat edin ve üzerinde ki mührün daha önce kırılmamış olduğundan emin olun. Çünkü mührün kırılmasının sonrasında pil boşalmaya başlayacaktır.

Cihazı kullanmadığınız durumlarda mutlaka kapalı konuma getirin ya da pil haznesinin kapağını açın bu durum pil ömrünü uzatacaktır. Uzun süre kullanmayacaksanız ise pilleri tamamen çıkartın.

Pilleri normal oda sıcaklığında muhafaza edin. Aşırı sıcak ortamda ya da buzdolabında asla bekletmeyin.